• ČLOVEK A SVET PRÁCE

•       VŠ: Pozná základnú pracovnú náplň vybraných profesií( lekár, hasič, policajt)

•          Vymenuje vybrané profesie.
          •          Opisuje svoje predstavy o pracovnej náplni vybraných povolaní.

Pre každé dieťa je obrovským zážitkom vidieť záchranárske auto s rozvietenými svetlami a zapnutým majákom, ako ide na zásah. Možno sa stala nejaká nehoda napr. havária, požiar v dome, vlámanie...a pod. Poproste deti, aby vám porozprávali svoje zážitky, ktoré môžete dopĺňať otázkami typu: ,, Kam sa asi mohli ponáhľať? “ Čo sa mohlo stať? Ako k tomu mohlo dôjsť? Čo by urobili v takej situácii oni, ak by sa niečo také prihodilo v ich blízkosti?“ Ak by sa stalo niečo vážne, kde by bol ohrozený ľudský život, musia prísť ZÁCHRANÁRI.

Úloha: Pomocou obrázkov vymenuj o akého záchranára ide (LEKÁR, POLICAJT, HASIČ), čo robí (hasí požiar, vyslobodzuje ľudí z auta, pomáha pri dopravných nehodách, záplavách..., udržuje poriadok a bezpečnosť, rieši krádeže, napadnutia, dopravné nehody, únosy..., poskytuje okamžitú zdravotnú starostlivosť...), aké záchranné vozidlo mu patrí (požiarnícke auto, policajné auto, záchranka), aké predmety potrebuje (podľa obrázka)

•        Opisuje predmety a ich rôzne vlastnosti.

Úloha: Pozri si krátke video o záchranároch, počúvaj zvuky , ktoré jednotlivé vozidlá vydávajú, všímaj si vybavenie vozidiel :

Úloha: Vyfarbi čísla tiesňovej linky a následne ich vyťukaj na detskom telefóne.

•         S pomocou učiteľky používa rôzne predmety dennej potreby v domácnosti.

Úloha: Zahraj sa spolu so súrodencom alebo rodičom hru ,,Dipečing prvej pomoci“Jeden detský telefón má ,,operátor“, ktorý kladie otázky a volajúci má druhý detský telefón a odpovedá.

1. Aké je vaše meno? ( meno a priezvisko)

2.  Čo sa presne stalo? (presný opis udalosti)

3. Kde sa stala udalosť? (presné miesto, adresa, poschodie...)

4.  Aké poranenie sa stalo? Aký úraz sa stal? (presný popis poranenia alebo úrazu...)

5.  Aký je počet zdranených? (Presný počet zranených)

6. Viete poskytnúť prvú pomoc?

•         Pracuje podľa jednoduchého postupu.

Úloha: Pomenuj dopravné prostriedky a priraď ich ku správnemu obrázku. Obrázok si môžeš vyfarbiť.

Vraj to nie je náhoda,

Keď sa stane nehoda.