• ČLOVEK A PRÍRODA

          • Identifikuje rôznorodosť rastlinnej ríše.

          úloha :  Skús spoločne s mamkou alebo ockom pomenovať kvety , ktoré sa nachádzajú na obrázkusmileyNájdeš tam kvietky ako: zlatý dážď, narcis, záružlie, tulipán, snežienka, sirôtka, orgován, sedmokráska, púpava, prvosienka, podbeľ, pečeňovník, medvedí cesnak, hyacint, krokusky, čemerica, fialky, hviezdnatec , horec, modrica, poniklec a pľúcnik. Ked pôjdeš na vychádzku , všímaj si , či niekde takéto kvety neuvidíš rásť.

          Môžeš si zahrať s rodičmi alebo aj súrodencom pexeso s týmito kvietkami . Pexeso s kvietkami si vytlačte dvakrát, aby ste mali z každého obrázka dva kusy, ktoré sú potrebné ku hre.

          https://nasedeticky.sk/tvorime-s-detmi/hry/4033/pexeso-jarne-kvietky-2/

           

          • Uvedie potravinový a technický úžitok niektorých úžitkových rastlín a húb.

          úloha: Kvety s pomocou dospelého pomenuj a potom si ich vyfarbi. Margarétka a harmanček majú biele kvety a žltý stred. Kvety ,ktoré majú pri sebe srdiečko , sú aj liečivé. Skús povedať rodičom , ktoré kvety si už videl aj v skutočnosti , ktoré sa ti páčia najviac. Popros mamku , aby ti povedala niečo viac o kvetoch , ktoré sú liečivé a aký majú pre nás účinok smiley

           

          • Opíše podmienky zabezpečujúce klíčenie a rast rastliny.

          úloha: Skúste si  doma urobiť takýto parádny pokus z témy, ktorú sme bohužiaľ tento školský rok kvôli koronavírusu v škôlke nestihli. “Ako klíči semienko” Budeš potrebovať vatu , plastový kelímok a žeruchu a samozrejme vodu na poliatie. 

          • Identifikuje rôznorodosť rastlinnej ríše.

          úloha : Hebár

          Nie je to také rýchle a jednoduché, ako to vyzerá. O to viac si budete svoju knižku pokladov potom vážiť.Začnite zberom rastlín. Odtrhnite si malý kvietok, najlepšie aj s koreňmi, očistite ho a vložte medzi dva čisté papiere. Tie zaťažte, ako to len pôjde, napríklad hŕbou kníh. Zo začiatku vymeňte biele papiere okolo kvietka každý deň.Akokoľvek vyschnuto rastlinka pôsobí, púšťa vodu, ktorá sa vpíja do papiera. Ak papiere nevymeníte, začnú hniť a splesnetú rastlinku budete musieť vyhodiť. Neskôr stačí meniť papiere každé 2 - 3 dni. Osvedčili sa aj biele servítky.

          Keď máte prvú várku vysušenú, dajte sa do zakladania. Na herbár je najvhodnejší zošit s tvrdými listami, najlepšie z prírodného materiálu.Rastlinku položte na stranu a pásikmi lepiacej pásky prilepte na stonku, pod kvet a na konce listov, ak sú dlhé.Najviac sa osvedčila papierová lepiaca páska. Vyskúšajte, či sa kvietok nepohybuje po papieri alebo sa mu niektorá časť nezohýba. Na náprotivný list alebo priamo pod kvietok dopíšte názov rastliny,  dátum a miesto zberu.
           

          Ak chcete, aby vám herbár slúžil aj ako pomôcka v domácom liečení, dopíšte si aj, ako sa dá využiť na rôzne čajíčky a mastičky.Najviac sa osvedčila papierová lepiaca páska. Vyskúšajte, či sa kvietok nepohybuje po papieri alebo sa mu niektorá časť nezohýba. Na náprotivný list alebo priamo pod kvietok dopíšte názov rastliny,  dátum a miesto zberu.