•  

           

          ZsSvKrizaKK Základná škola s materskou školou sv. Kríža

          Petržalská 21, 060 01 Kežmarok

          ' 052/456 50 02, 0949 821 424  * ms.zspetkk@gmail.com, / www.mspetkk.edupage.org

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          ŠKOLSKÝ PORIADOK

          2021/2022

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Názov: Základná škola s materskou školou sv.Kríža

          Spracovateľ: Mgr. Michaela Mareková, zástupkyňa riaditeľa pre MŠ

          Dátum prerokovania: 30.8.2022

          Dátum vydania: 2.9.2022

           

           

          Všeobecné ustanovenia

           

          Školský poriadok vydáva riaditeľ ZŠ s MŠ sv.Kríža po prerokovaní na pedagogickej rade.

           

          Je spracovaný v súlade so:

          • Zákonom č.245/2008 Z.z. zo dňa 22. 5. 2008 ovýchove avzdelávaní (školský zákon).
          • Vyhláškou MŠ SR  č.  306/2008 Z.z. zo dňa 23. júla 2008; zmena 308/2009 zo dňa 15. júla 2009.
          • Zákonom č. 596/2003 Z.z. oštátnej správe vškolstve aškolskej samospráve.
          • Zákonom č. 597/2003 Z.z. ofinancovaní základných škôl, stredných škôl aškolských zariadení.
          • Zákonom č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore arozvoji verejného zdravia aozmene adoplnení niektorých zákonov vznení neskorších predpisov.
          • Pracovným poriadkom pre pedagogických a ostatných zamestnancov
          • Úradným jazykom je slovenský jazyk.
          • Materská škola je 8-triedna .

           

          Charakteristika MŠ

           

                V každej činnosti v MŠ – pri poznávaní nových vecí, zábave, hre, stravovaní, oddychu, atď. ide o dôsledné dodržiavanie cieľov, úloh a zásad kresťanskej výchovy. Usilujeme sa o integrovanú, osobnostnú výchovu. Vychádzame z preventívneho výchovného systému talianskeho kňaza a vychovávateľa Jána Bosca. Láska preniká celým týmto výchovným systémom a je otvorená pre všetkých, nikoho nevylučuje. Ide nám o výchovu srdca, aby sa dieťa otvorilo Bohu a chcelo veriť z presvedčenia. Ako následok toho bude robiť dobro a tým chrániť seba a pomáhať okoliu chrániť sa pred šíriacim sa zlom. Ján Bosco to definuje takto: Milujme to, čo milujú deti, a deti určite budú milovať to, čo sa páči nám. Ak chceme vychovávať vnútro človeka, musíme sa tam dostať. Nestačí formovať vonkajšok, aby sa dieťa zdalo byť dobré, ale aby takým naozaj bolo! Pre nás je dôležité, aby deti boli nielen milované, ale aby sa cítili, že sú milované. Aby sa tým, že sa budú cítiť milované vo veciach, ktoré sa im páčia, a to našou účasťou na ich hrách a zábavách, naučili vidieť lásku aj vo veciach, ktoré sa im prirodzene páčia menej, ako je vzdelávanie, disciplína, sebazapieranie a aby sa to naučili robiť s oduševnením a láskou. Ide tu o všetko to, čo čistá, svätá a pravá láska ešte dokáže objaviť a vymyslieť. Z tohto preventívneho systému MŠ využíva a prihliada na formovanie charakteru dieťaťa, kde má svoje miesto rozum, náboženstvo a láskavosť. Tieto tri princípy tvoria jeden celok.

           

           

          Lupienok

           

           

           

          Kvet bez lupienkov, by nebol kvetom!

           

               Veselý Lupienok sprevádza deti počas celého školského roka. Spoločne s nimi spoznáva zaujímavý svet. Je pre nich motiváciou k edukačnej aktivite, odmenou za každý úspech, spoločníkom vo vzájomnej komunikácii, pri vytváraní a budovaní vzájomných vzťahov. Sprievodcom na ceste spoznávania nových vecí, zábavným spoločníkom pri hrách, speve, tanci, športe... Modlí sa s nimi a prežíva s deťmi liturgický rok, všetky slávnosti a sviatky.

           

           

          msotw9_temp0                                                                                                     

           

           

           

          Čo ponúka naša MŠ?

           

           

          • krúžkovú činnosť, ktorú zabezpečujú kmeňoví zamestnanci školy

          V budove školy sídli aj ZUŠ s ktorou spolupracujeme v krúžkovej činnosti i pri spoločných slávnostiach. Vo výtvarnom krúžku, ktorý zabezpečuje ZUŠ sa deti pripravujú každoročne na celoslovenskú výtvarnú súťaž: „Biblia očami deťmi a mládeže“ a iné výtvarné súťaže, či aktivity organizované mesto: Výtvarná výstava v Barónke a pod. Práce detí sú posielané aj do farského časopisu Cesta a využívajú sa aj pri dekorácii priestorov MŠ. Krúžok anglického jazyka vedie kmeňová učiteľka ZŠ, raz týždenne ho navštevujú deti - predškoláci. Sme zaradení do celoslovenského projektu: Bezpečná škôlka, aktívne používame reflexné vesty ako prostriedok ochrany a bezpečnosti na cestách.

           

           

           

          • súťaže a aktivity

           

          MŠ sa pravidelne zapája do športových i kultúrnych súťaží organizovanými mestom Kežmarok, („Malý recitátorik“, MŠ kreslia mestu Kežmarok, výtvarná výstava v Barónke, Športová olympiáda MŠ, zdravotnícka prehliadka: "Evička nám ochorela" a pod.). Zúčastňuje sa na aktivitách a slávnostiach organizovanými školou podľa plánu spolupráce (pozri Ročný plán MŠ). Spolupráca so ZŠ je veľmi dobrá.

           

          • eRko aktivity

          MŠ spolupracuje s eRkom - Hnutie kresťanských spoločenstiev detí, ktoré je zaregistrované na Ministerstve vnútra SR od 3. Októbra 1990 podľa zákona 83/1990 Zb. ako občianske združenie. V mesiaci október sa zapájame do Detského činu pomoci a v mesiaci máj do celoslovenskej kampane: Vypni telku, zapni seba!, realizujeme to aj v spolupráci s rodičmi.

           

          • exkurzie, výlety a stretnutia so zaujímavými ľuďmi

          Uvedomujeme si, že najbohatšie vedomosti ešte osobnosť nevytvárajú. Z človeka robí osobnosť jeho vzťah ku skutočnosti, k ľuďom, k okoliu, atď. Preto vytvárame podmienky pre zaujímavé stretnutia detí so záchranármi, policajtmi, hasičmi, lesníkmi i poľovníkmi, kynologičkou, misionármi, kňazmi, zdravotníkmi. Deti si prehlbujú vzťah i k prevádzkovým zamestnancom školy, napr. návšteva školskej kuchyne, navštevujeme Hospic sv. Alžbety v Ľubici, Kežmarský hrad, Mestskú knižnicu a kníhkupectvo, divadelné predstavenia, pravidelne sa zúčastňujeme na sv. omšiach v Bazilike sv. Kríža, vianočné katechézy s rodičmi spojené s tvorivými dielňami, MDD ako celoškolská akcia a pod.

           

          • webovú stránku a propagačný materiál MŠ

          MŠ má vlastnú webovú stránku prepojenú so ZŠ a propagačný materiál, ku ktorému patria informačne letáky, vlastné tričká pre deti a zamestnancov s logom MŠ, ktoré prezentujú ŠkVP LUPIENOK, vlastnú hymnu. MŠ ponúka možnosť oboznámiť sa s poslaním a profiláciou MŠ každý rok cez Deň otvorených dverí pre širokú verejnosť a potencionálnych záujemcov o predprimárne vzdelávanie v predškolskom zariadení

           

           

           

          Práva a povinnosti detí

           

          1. Dieťaťu náležia všetky práva uvedené v tejto deklarácii.

          Na tieto práva majú nárok všetky deti bez jedinej výnimky, bez rozdielu rasy, farby, pohlavia, reči, náboženstva, politického alebo iného presvedčenia, národného alebo sociálneho pôvodu, majetkového alebo iného spoločenského postavenia, či už dieťaťa samého alebo jeho rodiny. Kdieťaťu sa treba správať ako kseberovnému. Zaslúži si to najlepšie, čo svet poskytuje.

           

          2. Dieťa má osobitné právo na telesný aduchovný rast

          Dieťaťu sa má dostať zvláštnej ochrany a treba mu zákonmi a inými prostriedkami, zabezpečiť, aby sa v slobodných a dôstojných podmienkach zdravým a normálnym spôsobom vyvíjalo telesne, duševne, mravne, duchovne a sociálne. Pri prijímaní zákonov hlavným hľadiskom majú byť najvlastnejšie záujmy dieťaťa.

           

          3. Dieťa má mať od narodenia právo na meno a štátnu príslušnosť

          Dieťa má právo na meno akrajinu, ktorú môže volať svojou.

           

          4. Dieťa má právo na dobrú stravu, bývanie azdravotnícke služby

          Dieťaťu sa majú dostať výhody sociálneho zabezpečenia. Má mať právo dospievať a vyvíjať sa v zdraví, preto treba jemu a jeho matke poskytovať zvláštnu starostlivosť aochranu, vrátane primeranej starostlivosti pred narodením a po ňom. Dieťa má mať právo na primeranú výživu, bývanie, zotavenie a zdravotnícke služby.

           

          5. Dieťa má právo na osobitnú starostlivosť

          Ak je akýmkoľvek spôsobom postihnuté. Telesne, duševne alebo sociálne postihnutému dieťaťu treba poskytnúť zvláštnu opateru, výchovu a starostlivosť, akú vyžaduje jeho konkrétnystav. Dieťaťu sakýmkoľvek postihnutím treba vyjsť vústrety, aj jeho zvláštnym potrebám.

           

          6. Dieťa má právo na lásku

          Plný a harmonický rozvoj osobnosti dieťaťa vyžaduje lásku a porozumenie. Všade, kde je to možné, má vyrastať obklopené starostlivosťou a zodpovednosťou svojich rodičov a vždy v ovzduší lásky a mravnej i hmotnej istoty. S výnimkou mimoriadnych okolností, sa dieťa nemá odlúčiť od matky. Má byť povinnosťou spoločnosti a úradov venovať osobitnú starostlivosť deťom, ktoré nemajú rodinu, atým, ktorým sa nedostáva primeraných prostriedkov na výživu. Je žiaduce, aby štát poskytoval finančnú, alebo inú pomoc na výživu mnohopočetným rodinám.

           

          7. Dieťa má právo zadarmo chodiť do školy

          Možnosť rozvíjať sa. Rodičia majú osobitnú zodpovednosť za vzdelávanie avýchovu dieťaťa. Dieťa má nárok na vzdelanie, ktoré má byť bezplatné a povinné, aspoň na základnom stupni.  Má sa mu dostávať vzdelávanie, ktoré mu zvýši jeho všeobecnú kultúrnu úroveň, náboženské povedomie a poskytne mu rovnaké možnosti rozvíjať svoje schopnosti a svoje názory a svoj zmysel pre mravnú a spoločenskú myseľ, aby sa mohlo stať užitočným členom spoločnosti.

           

          8. Dieťa má právo vždy byť medzi prvými, komu treba pomôcť

          Každému dieťaťu treba poskytnúť pomoc aochranu, ato nielen vnajťažších chvíľach života, lebo od detí závisí budúcnosť sveta.

           

          9. Dieťa má rávo na ochranu proti krutosti a zneužívaniu

          Dieťa nesmie pracovať, kým nedosiahne určitý minimálny vek. Dieťa má byť chránené pred všetkými formami zanedbávania, krutosti a využívania. Dieťa sa nesmie zamestnávať pred dovŕšením primeraného  minimálneho veku, v nijakom prípade ho emožno nútiť, alebo mu dovoliť, aby vykonávalo prácu alebo zamestnanie, ktoré je na úkor jeho zdravia,  alebo vzdelávania,  alebo bráni jeho telesnému, duševnému, či mravnému a duchovnému vývinu.

           

          10. Dieťa treba učiť mieru, tolerancii a priateľstvu voči všetkým ľuďom

          Dieťa treba chrániť pred pôsobením, ktoré môže podnecovať rasovú, náboženskú alebo akúkoľvek inú formu diskriminácie. Dieťa sa má vychovávať v duchu porozumenia,lásky, znášanlivosti, priateľstva medzi národmi, mieru a bratstva všetkých ľudí, aby si plne uvedomovalo, že má svoje sily a schopnosti venovať službe ostatným ľuďom.

          a) neobmedzovať svojím konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa výchovy avzdelávania,

          b) konať tak, aby neohrozovalo svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ďalších osôb zúčastňujúcich sa výchovy a vzdelávania,

          c) rešpektovať pokyny zamestnancov školy, ktoré sú vsúlade so všeobecnými záväznými právnymi predpismi, vnútornými predpismi školy a dobrými mravmi,

          d) ctiť si ľudskú dôstojnosť ostatných detí v triede a zamestnancov školy,

          e) chrániť pred poškodením hračky a učebné pomôcky.

           

           

           

           

          Práva a povinnosti zákonných zástupcov detí

           

          Zákonný zástupca  dieťaťa má právo:

          1. podľa Zákona č. 245/2008 Z.z., o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov, vybrať pre svoje dieťa školu, ktorá poskytuje výchovu a vzdelávanie, zodpovedajúce schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom a záľubám dieťaťa, jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej príslušnosti; právo na slobodu voľby školy uplatňovať v súlade s možnosťami výchovno –vzdelávacej sústavy.

          2. žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole poskytovali deťom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne, v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa tohto zákona.

          3. oboznámiť sa so Školským vzdelávacím programom, školským poriadkom školy, byť informovaný o výchovno –vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa. Na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa.

           

           

          Zákonný zástupca je povinný:

          1. dodržiavať podmi enky edukačného procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom školy,

          2. dbať na kultúrne a sociálne  zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno –vzdelávacie potreby,

          3. informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch, alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,

          4. nahradiť škodu, ktorú dieťa úmyselne zavinilo,

          5. oznámiť škole, bez zbytočného odkladu, príčinu neprítomnosti jeho dieťaťa na výchove a vzdelávaní v MŠ.

           

           Podľa vyhlášky §28 245/2008 Z.z.:

          1. Výchovno-vzdelávacia činnosť je v našej MŠ  rozšírená o okruh Viera v Boha.   Jeho obsah je rozpracovaný na jednotlivé  mesiace  a týždne podľa učebných  osnov.

          2. Na žiadosť rodičov alebo osôb, ktorým bolo dieťa zverené do výchovy na základe rozhodnutia príslušného orgánu, poskytuje MŠ odborné konzultácie o výchove dieťaťa, ktoré do MŠ dochádza.

          3. Vzdelávanie v materskej škole sa uskutočňuje za čiastočnú úhradu.

          4. Za pobyt dieťaťa v MŠ prispieva zákonný zástupca na čiastočnú úhradu výdavkov materskej školy mesačne najedno dieťa najviac sumou neprevyšujúcou 7,5 % sumy životného minima pre jedno nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu. Výška mesačného príspevku  zriaďovateľom určená na15€  mesačne na jedno dieťa. Za dieťa, ktoré ešte nedovršilo tretí rok života 50 €.   Tento príspevok sa uhrádza vopred do 10. dňa v kalendárnom mesiaci.

          5. Ak sa dieťa v MŠ stravuje, rodič uhrádza okrem rodičovského príspevku  aj výdavky na stravovanie vedúcej školskej jedálne v stanovenom termíne.

           

          6.   Príspevok    15€  (50 €) sa neuhrádza za dieťa:

          a) ktoré má jeden rok pred plnením povinnej školskej dochádzky,

          b) ak zákonný zástupca   predloží riaditeľke materskej školy doklad o tom, že je poberateľom dávky v hmotnej núdzi  a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi.

          c) ktoré je umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu.

          7.  Príspevok sa v cirkevnej materskej škole na základe rozhodnutia zriaďovateľa na písomnú žiadosť rodiča / zákonného zástupcu  neuhrádza za dieťa, ktoré:

          a) má prerušenú dochádzku do materskej školy na viac ako 30 po sebe nasledujúcich kalendárnych dní z dôvodu choroby, alebo rodinných dôvodov preukázateľným spôsobom (k prerušeniu školskej dochádzky je potrebná písomná žiadosť rodiča),

          b) ktoré nedochádzalo do materskej školy v čase školských prázdnin, alebo bola prerušená prevádzka materskej školy zapríčinená zriaďovateľom alebo inými závažnými dôvodmi; v týchto prípadoch uhrádza zákonný zástupca pomernú časť určeného príspevku.

          8. Riaditeľ môže rozhodnúť o prerušení dochádzky detí do CMŠ na základe odôvodnenej písomnej žiadosti rodiča /zákon. zástupcu.

          9. Najvyšší počet detí v materskej škole je:

          a) 20 v triede pre troj-až štvorročné deti.

          b) 21 v triede pre štvor-až päťročné deti.

          c) 22 v triede pre päť-až šesťročné deti.

          Pre  MŠ sv.Kríža  bol odsúhlasený navýšený počet detí v triedach max o tri deti.

          10. Ak sa do triedy zaradí dieťa mladšie ako tri roky, zníži sa najvyšší počet detí o jedno dieťa.

          11.V materskej škole môže pôsobiť aj asistent učiteľa.

           

          Podľa vyhlášky č.306/2008 Z.z. :

          §1

          Táto vyhláška upravuje podrobnosti o spôsoboch organizácie a zabezpečovania výchovno-vzdelávacej činnosti v materskej škole.

          §2

          Spôsob organizácie výchovy a vzdelávania

          1. Cirkevná materská škola je materskou školou s celodennou výchovou a vzdelávaním, poskytuje  predprimárne vzdelávanie deťom od 6.00 –16.30 hodiny.  Rodič alebo zákonný zástupca vodí svoje dieťa do triedy do 8.00 hod.ráno, z dôvodu ukončovania priamej dochádzky dieťaťa, aby bola včas zabezpečená strava v školskej jedálni pre daný počet detí v MŠ. Zamestnanci školskej jedálne preberajú dochádzku o 8.00 od učiteľky MŠ.

          2. VCMŠ s celodennou výchovou a vzdelávaním čas prevádzky určuje riaditeľ po prerokovaní so zákonnými zástupcami apo súhlase so zriaďovateľom. Prevádzku   možno aj obmedziť alebo prerušiť. Cez letné prázdniny sa prevádzka materskej školy preruší na celý mesiac júl  z dôvodov potreby dôkladného čistenia priestorov materskej školy, dezinfekcie prostredia a hračiek, ako aj čerpania dovolenky niektorých zamestnancov. Prerušenie alebo obmedzenie prevádzky materskej školy cez letné prázdniny oznámi riaditeľ spravidla dva mesiace vopred. Prevádzka MŠ môže byť dočasne prerušená aj počas jesenných, zimných, jarných a veľkonočných prázdnin, alebo aj zo závažných dôvodov, ktoré ohrozujú zdravie zverených detí, alebo môžu spôsobiť závažné škody na majetku.

          3. MŠ nekopíruje školské prázdniny, ako ich určuje vyhláška MŠ SRč. 231/2009 Z. z., ale v priebehu školského roka, pred jednotlivými školskými prázdninami zisťuje predbežný záujem zákonných zástupcov o dochádzku detí do MŠ v tomto čase. O organizácii výchovno-vzdelávacej činnosti a prevádzke materskej školy počas školských prázdnin rozhoduje riaditeľk v spolupráci so zástupkyňou pre MŠ, pričom rešpektuje oprávnené požiadavky zákonných zástupcov a             vychádza z ustanovenia § 28 ods. 2 zákona č. 245/2008 Z. z. že „materská škola sa zriaďuje spravidla pri počte desať detí“, tak aj obmedzenú prevádzku MŠ bude považovať za optimálnu v prípade, ak ju navštevuje min.10 detí, ktoré sú sústredené do jednej triedy.

          § 3

          Prijímanie detí do materskej školy

          1. Dieťa sa do  materskej školy   prijíma   na základe žiadosti zákonného zástupcu, ktorú predloží riaditeľovi spolu s potvrdením o zdravotnom stave dieťaťa  a údajom o povinnom očkovaní od všeobecného lekára pre deti a dorast.  Zákonný zástupca môže podať žiadosť osobne, písomne poštou, e-mailom. Rozhodnutie o odklade plnenia povinnej školskej dochádzky dieťaťa predloží zákonný zástupca riaditeľovi materskej školy spravidla do 15. apríla. Rozhodnutie o dodatočnom odklade plnenia povinnej školskej dochádzky dieťaťa predloží zákonný zástupca spolu so žiadosťou o prijatie dieťaťa do MŠ aj s potvrdením o zdravotnom stave dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast.

          Dieťa  po dovŕšení dvoch rokov môže byť prijaté do CMŠ, ak sú vytvorené vhodné materiálne, personálne a iné potrebné podmienky.

          2. Rajonizácia pri MŠ neplatí, dieťa nemusí chodiť do materskej školy vmieste bydliska. Zákonný zástupca ho môže zapísať do materskej školy, ktorú si vyberie.

          3. Do materskej školy sa prijímajú deti priebežne alebo pre nasledujúci školský rok. Miesto a termín podávania žiadosti pre nasledujúci školský rok zverejní riaditeľ po dohode so zriaďovateľom v budove materskej školy a inom verejne dostupnom mieste (webové sídlo školy) spravidla od 15. marca do 15. apríla, zvyčajne v budove školy(tento termín sa môže každoročne upravovať).Riaditeľ spolu s miestom  a termínom zverejní aj podmienky prijímania detí do materskej školy. Prednostne sa prijímajú deti, ktoré dovŕšili piaty rok veku, deti s odloženou povinnou školskou dochádzkou a deti s dodatočne odloženou povinnou školskou dochádzkou. Ostatné podmienky prijímania detí určí riaditeľ a po prerokovaní s pedagogickou radou školy a zverejní na viditeľnom mieste.

          4. Ostatné podmienky prijímania detí určuje riaditeľka v spolupráci so zriaďovateľom a po prerokovaní s pedagogickou radou školy zverejní na viditeľnom mieste. A to sú:

          a) deti, o ktoré sa stará matka samoživiteľka a je zamestnaná,

          b) deti, u ktorých sú obaja rodičia  zamestnaní,

          c) ostatné deti, podľa dovŕšeného veku.

          5. Písomné rozhodnutie o prijatí alebo o neprijatí dieťaťa do MŠ k začiatku školského roka vydá riaditeľka spravidla do 30. mája  príslušného roka. Rozhodnutie o odklade povinnej školskej dochádzky dieťaťa predloží zákonný zástupca riaditeľke spravidla do 30. apríla kalendárneho roku. Písomné rozhodnutie o prijatí alebo neprijatí dieťaťa do CMŠ počas školského roka vydá riaditeľka zákonnému zástupcovi najneskôr do 30 dní odo dňa podania žiadosti.

          6. Pokiaľ na Žiadosti o prijatie dieťaťa uvedie pediater, že je zdravé a môže navštevovať MŠ, nebudú triedne učiteľky akceptovať, ak rodič v dotazníkoch uvedie rôzne zdravotné potiaže svojho dieťaťa. Rodič musí priniesť dodatočné potvrdenie od všeobecného lekára pre deti a dorast aj s uvedenými zdravotnými ťažkosťami.

          7. Ak zákonný zástupca  pri nástupe dieťaťa do CMŠ neuvedie všetky skutočnosti týkajúce sa  zdravotného znevýhodnenia dieťaťa alebo ak počas dochádzky dieťaťa so zdravotným znevýhodnením do materskej školy nastane zmena v charaktere zdravotného znevýhodnenia, riaditeľ po prerokovaní so zákonným zástupcom podá návrh na preradenie dieťaťa do inej materskej školy s prihliadnutím na charakter postihnutia.

          8. Ak dieťa do materskej školy bez udania dôvodu nenastúpi do 14 dní od dátumu nástupu uvedeného na rozhodnutí o jeho prijatí, vydá riaditeľka materskej školy rozhodnutie o ukončení jeho dochádzky do materskej školy a na jeho miesto môže prijať iné dieťa.

          9. Zákonný zástupca môže požiadať o predčasné ukončenie predprimárneho vzdelávania s udaním vážneho preukázateľného dôvodu.

          10. Predprimárne vzdelanie získa dieťa absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v materskej škole. Dokladom o získanom stupni vzdelania je osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania. 

           

          § 4

          Organizácia materskej školy

           

          1. MŠ sa člení na 8 tried. O počte prijatých a neprijatých detí riaditeľ MŠ informuje zriaďovateľa.

          2. Deti zo sociálne znevýhodneného prostredia sa zaraďujú do triedy spolu s ostatnými deťmi.

          3. V MŠ sa môže v súlade so školským vzdelávacím programom organizovať aj krúžková činnosť. Krúžkovú činnosť zabezpečujú kmeňoví učitelia, vo výučbe cudzieho jazyka a aktivít, na ktoré nemajú kmeňoví učitelia odbornú spôsobilosť, činnosť zabezpečujú aj cudzí lektori. Krúžková činnosť sa organizuje v popoludňajších hodinách a na základe informovaného súhlasu zákonného zástupcu.

          4. Vykonávanie pedagogickej praxe v MŠ

          Študentky stredných a vysokých škôl, ktoré majú záujem o vykonávanie pedagogickej praxe počas školského roka, sa hlásia u zástupkyne materskej školy.

          Zástupkyňa školy:

          -poučí študentky o BOZP na pracovisku

          -oboznámi študentky so Školským poriadkom materskej školy a školskou dokumentáciou.

          5. Účasť detí na súťažiach je podmienená informovaným súhlasom rodiča / zákonného zástupcu.

          6. Počas prázdnin v priebehu školského roka je prevádzka CMŠ prerušená.  Rodič / zákonný zástupca dieťaťa je o tejto skutočnosti včas informovaný ( cez webové sídlo školy,  prostredníctvom oznamu na nástenkách školy).

           

          Ø Organizácia „zbernej triedy“:

           

          V ranných hodinách od 6.00 ho 7.00 hod. je v prevádzke jedna trieda MŠ, ktorá slúži pre spoločný príchod detí v tomto čase. O7.00 hod. si deti z jednotlivých tried prevezmú zodpovedné učiteľky. Podobne je to  v popoludňajších hodinách od 16:00 do 16.30 hod. Službu  v tejto triede vykonávajú pedagogickí pracovníci MŠ a to podľa predbežného rozpisu.

           

           

          Ø Organizácia počas spánku:

           

           

          Počas popoludňajšieho odpočinku v triede dbá učiteľka na primerané oblečenie detí –pyžamo. Pri prezliekaní  a odkladaní zvrškov odevu deti motivuje podľa ich schopností k sebaobsluhe a dôslednosti. Zabezpečí pravidelné vetranie spálne, ktoré neohrozí zdravie detí. Od odpočívajúcich detí neodchádza, individuálne pristupuje k deťom, ktoré nepociťujú potrebu spánku. Výmena posteľnej bielizne sa realizuje 1 x za mesiac.

           

          Ø Organizácia preberania detí:

           

          Dieťa od rodičov preberá a aj odovzdáva pedagogický zamestnanec materskej školy (a to aj v prípade ukončenia krúžkovej činnosti –rodič je povinný oznámiť službukonajúcej učiteľke, že jeho dieťa odchádza z priestorov MŠ) Odovzdáva ho rodičovi, alebo inej známej osobe, staršej ako 10 rokov, ktorú rodič písomne splnomocnil.

          V prípade, že dieťa do 16.30 hod. nebude vyzdvihnuté, učiteľka počká s dieťaťom ešte 15 minút. Po tejto dobe vykoná následné úkony:

          - telefonicky kontaktuje obidvoch rodičov, prípadne iných príbuzných, ak rodičia dieťaťa nechali telefonický kontakt iných príbuzných,

          - odvedie dieťa domov,

          - ak rodič nie je doma, vráti sa do materskej školy, urobí záznam,

          - zoberie dieťa domov k sebe, pričom pošle rodičom SMS správu, oznámi túto skutočnosť polícii, na dvere materskej školy vyvesí oznam,

          - ak si rodič nevyzdvihne dieťa 3x počas doby prevádzky materskej školy, bude dieťa vylúčené.

          Rodičia detí dávajú k dispozícii škole svoje osobné telefónne čísla, ktoré sú využívané v súlade so zákonom o ochrane osobných údajov, a to v prípade nevyhnutnej okamžitej komunikácie s rodičom dieťaťa (ochorenie dieťaťa, nevyzdvihnutie si dieťaťa z materskej školy a pod.).

           

           

          Ø Organizačný pokyn týkajúci sa osobných materiálnych vecí detí:

           

          Materská škola zabezpečuje úrazové poistenie detí, avšak za osobné materiálne veci detí nezodpovedá. Rodič, či zákonný zástupca je povinný nedávať dieťaťu do MŠ drahé oblečenie, hračky, cennosti apod.

           

          Ø Organizácia pri športových činnostiach a výletoch:

           

          Riaditeľ školy na základe náročnosti akcie a počtu detí rozhoduje o určení ďalšej spôsobilej osoby  k zaisteniu bezpečnosti detí. Ďalej stanoví vedúceho akcie, ktorý je povinný poučiť deti o zvláštnych situáciách a o pravidlách správania sa v týchto situáciách.

           

          § 5

           

          Riadenie materskej školy

          1. CMŠ riadi riaditeľ a niektoré kompetencie presúva na zástupkyňu MŠ. Riaditeľa zastupuje poverená pedagogická pracovníčka. 

          2. Riaditeľ vytvára podmienky aj na ďalšie vzdelávanie pedagogických zamestnancov.

          4. Riaditeľ vytvára podmienky na pravidelnú dochádzku dieťaťa do materskej školy, pričom rozhoduje o

          a) prijatí dieťaťa do materskej školy

          b) dĺžke adaptačného alebo diagnostického pobytu dieťaťa v materskej škole po dohode so zákonným zástupcom

          c) prerušení dochádzky dieťaťa zo zdravotných alebo z iných závažných dôvodov, a to na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu.

          d) preradení dieťaťa do materskej školy s deťmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami pri zmene charakteru postihnutia dieťaťa, a to po prerokovaní so zákonným zástupcom dieťaťa, písomnom vyjadrení poradenského zariadenia a riaditeľa školy, v ktorej má byť dieťa umiestnené.

          e) ukončení dochádzky dieťaťa v materskej škole na základe opakovaného porušenia vnútorného poriadku školy zákonným zástupcom.

          f) vnútornej organizácii materskej školy.

          g) prerušení prevádzky školy z dôvodov: školských prázdnin, v čase chrípkových období (kedy je viac ako 50% chorobnosť detí), v čase problémov s dodávkami energií –teplo, elektrina, voda apod.

           

          § 6

          Poradné orgány riaditeľa

          1. Poradný orgán riaditeľa materskej školy je pedagogická rada a metodické združenie.

          2. Členmi pedagogickej rady sú všetci pedagogickí zamestnanci školy.

          3. Riaditeľ dvojtriednej a viactriednej materskej školy zriaďuje pre učiteľov metodické združenie ako svoj poradný a iniciatívny orgán, ktorý sa zaoberá pedagogickými a výchovno-vzdelávacími problémami.

          4. Členmi metodického združenia sú všetci učitelia materskej školy. Ak v materskej škole pôsobí asistent učiteľa, je tiež členom metodického združenia.

          5. Vedením metodického združenia poverí riaditeľ odborne zdatného učiteľa. Plán činnosti metodického združenia každoročne schvaľuje riaditeľ školy. 

           

          § 7

          Bezpečnosť a ochrana zdravia

          1. Za vytvorenie bezpečných a hygienických podmienok na predprimárne vzdelávanie zodpovedá riaditeľ.

          2. Za bezpečnosť a ochranu zdravia dieťaťa zodpovedajú pedagogickí zamestnanci CMŠ od prevzatia dieťaťa až po jeho odovzdanie zákonnému zástupcovi, alebo ním splnomocnenej osobe.

          3. V triede s celodennou výchovou a vzdelávaním zabezpečujú predprimárne vzdelávanie striedavo na zmeny dvaja učitelia.

          4. Zákonní zástupcovia sú zodpovední za to, že odovzdajú dieťa do MŠ zdravé. Do CMŠ neprijímame deti so zvýšenou teplotou, užívajúce antibiotiká, s vírusovým ochorením, s hnačkami, so zvracaním. so silným kašľom,…Zákonní zástupcovia sú povinní oznámiť výskyt infekčnej choroby v mieste bydliska dieťaťa, a to z dôvodu, aby sa v priestoroch školy mohli včas urobiť potrebné opatrenia.

          Podľa vyhlášky č. 308/2009 Z. z.§ 7 ods. 7 pedagogický zamestnanec môže odmietnuť prevzatie dieťaťa, ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do CMŠ.

          5. Ak dieťa nie je prítomné v materskej škole 5 a viac dní a nie je choré, iba trávi čas napr. so starou mamou, ide na dovolenku s rodičmi apod., pri jeho návrate do MŠ zákonný zástupca predkladá písomné vyhlásenie o tom, že dieťa neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené  karanténne opatrenie (tzv. prehlásenie o bezinfekčnosti)

          6. Ak dieťa v MŠ počas dňa ochorie, pedagogický zamestnanec zabezpečí jeho izoláciu od ostatných detí, dozor ním poverenou osobou z radov zamestnancov školy a informuje zákonného zástupcu dieťaťa.  VCMŠ sa dieťaťu nepodávajú žiadne lieky. Škola má k dispozícii skrinku prvej pomoci so základným vybavením.

          7. V starostlivosti o zdravie, hygienu a bezpečnosť detí, o ich ochranu pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím sa zamestnankyne materskej školy riadia všeobecne záväznými právnymi predpismi, najmä §7 vyhlášky Ministerstva školstva a vedy SR č. 306/2008 o materskej škole, §132 a ţ 135 a §170 a ţ 175 Zákonníka práce, zákonom Národnej rady SR č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, § 422 Občianskeho zákonníka, zákonom Národnej rady SR č.576/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti, Zákonom NR SR 126/2006 Z. z. o verejnom zdravotníctve, pracovným poriadkom a internými pokynmi riaditeľky Cirkevnej materskej školy.

          8. V zmysle Dohovoru o právach dieťaťa sú učiteľky povinné zabezpečovať aktívnu ochranu detí pred sociálno-patologickými javmi, monitorovať zmeny v správaní detí a v prípade podozrenia na fyzické alebo psychické týranie či ohrozovanie mravného vývinu dieťaťa bezodkladne riešiť problém v spolupráci s riaditeľkou školy, prípadne so zariadením výchovného poradenstva a prevencie, kontaktovať príslušný odbor sociálnych vecí, pediatra a príslušné oddelenie policajného zboru.

          9. Na vychádzke nemôže mať pedagogický zamestnanec viac ako 21 detí od štyroch do šiestich rokov. Pri vyššom počte detí alebo pri činnostiach, ktoré si vyžadujú zvýšený dozor, riaditeľ zabezpečí ďalšieho zamestnanca materskej školy, ktorý pod vedením učiteľa dbá na bezpečnosť detí.

          10. Za bezpečnosť detí počas krúžkovej činnosti zodpovedá učiteľ. Ak krúžkovú činnosť vykonáva so súhlasom zákonných zástupcov lektor, za bezpečnosť detí zodpovedá lektor.

          11.  v prípade výskytu pedikulózy (voš detská, hlavová) sa postupuje nasledovne:

          a. pri podozrení výskytu (časté škriabanie sa vo vlasoch) skontroluje učiteľka všetkým deťom vlasy,

          b. pri potvrdení výskytu učiteľka okamžite telefonicky upovedomí o uvedenej skutočnosti zákonného zástupcu dieťaťa, dieťa musí okamžite opustiť CMŠ, pričom do doby príchodu zákonného zástupcu je od ostatných detí izolované so zabezpečeným dozorom,

          c. keďže sa jedná o prenosné ochorenie, dieťa do doby vyliečenia a potvrdenia o vyliečení pediatrom nesmie navštevovať zariadenie,

          d. zákonní zástupcovia ostatných detí sú oznamom na nástenke aústne pri preberaní detí z CMŠ informovaní o výskyte pedikulózy v MŠ a o krokoch, ktoré je potrebné vykonať na zabránenie šírenia ochorenia (vrátane opatrení v rodinách a domácnostiach),

          e. CMŠ okamžite zabezpečí dezinsekciu posteľnej bielizne a prostriedkov osobnej hygieny všetkých detí a vykoná sa dezinsekcia všetkých priestorov školy (U všetkých detí a pedagógov v triede a ich všetkých rodinných príslušníkov je nutné umyť vlasy šampónom proti všiam –podľa návodu na použitie. Osobnú a posteľnú bielizeň je nutné vyvariť, vyprať pri vysokých teplotách, dôkladne vysušiť, vyžehliť. Čiapky, šály a iný odev, ktorý nie je možné vyprať, je nutné vystaviť účinkom slnečného žiarenia, postriekať prípravkom Biolit. Matrace, žinienky postriekať Biolitom, dôkladne vyvetrať, vystaviť účinkom slnečného žiarenia, nepoužívať 3-4 dni. Hrebene, kefy je potrebné ošetriť Biolitom alebo namočiť do roztoku s obsahom chlóru.),

          f. každý musí používať vlastné predmety osobnej hygieny a zabrániť vzájomnému požičiavaniu,

          g. počas výskytu ochorenia učiteľky denne pri preberaní detí vykonávajú kontrolu vlasov u detí, v prípade zistenia ochorenia dieťa nebude do CMŠ prijaté do doby predloženia lekárskeho potvrdenia, že dieťa je zdravé.

          12. Na prevzatie svojho dieťaťa z MŠ môže zákonný zástupca písomne splnomocniť svoje dieťa staršie ako desať rokov alebo inú pedagogickým zamestnancom známu osobu. Splnomocnenie podpisuje splnomocnená osoba priamo v prítomnosti pedagogického zamestnanca.

          13. Pri výletoch a exkurziách riaditeľ zabezpečí   potrebný dozor dvoch pedagogických zamestnancov a jednej poverenej plnoletej osoby.

          14. Viesť evidenciu školských úrazov detí a zamestnancov, ktoré nastali počas výchovno-vzdelávacej činnosti a počas aktivít a činností organizovaných školou, vrátane vyhotovenia záznamu o školskom úraze.

           

           

          § 8

          Triedny učiteľ

           

          1. Riaditeľka školy určila pre každú triedu v CMŠ triednu učiteľku.

          2. Triedna učiteľka zodpovedá za úplnosť a správnosť pedagogickej dokumentácie a ďalšej dokumentácie týkajúcej sa detí alebo triedy; spolupracuje so zákonným zástupcom, ostatnými pedagogickými zamestnancami a odbornými zamestnancami. Zákonným zástupcom poskytuje triedna učiteľka pedagogické poradenstvo. Triedna učiteľka utvára podmienky pre dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v spolupráci   so zákonným zástupcom dieťaťa, ostatnými zamestnancami materskej školy, všeobecným lekárom pre deti a dorast a s príslušným školským zariadením výchovného poradenstva a prevencie. 

          3. Ak je triedna učiteľka neprítomná dlhšie ako 30 dní, riaditeľ ustanoví na jej zastupovanie iného pedagogického zamestnanca.

           

          § 9

          Dokumentácia materskej školy

           

          1. V materskej škole sa podľa   § 11 zákona vedie pedagogická dokumentácia a ďalšia dokumentácia súvisiaca s  riadením školy.

          2. Triedna kniha a osobný spis dieťaťa sa vedú na schválených tlačivách.

          3. Pedagogická dokumentácia sa vypĺňa tak, aby ju nebolo možné meniť. V pedagogickej dokumentácii a v ďalšej dokumentácii možno zrejmé chyby upraviť s uvedením dátumu opravy a podpisom osoby, ktorá opravu urobila. Na osvedčení o absolvovaní predprimárneho vzdelávania nemožno robiť opravy. Súčasťou dokumentácie sú aj rozhodnutia podľa osobitného predpisu.

          4. Ďalšiu dokumentáciu materskej školy tvoria

          a) zápisnice z rokovania pedagogických porád a iných porád, metodických združení,

          c) ročný plán vnútornej kontroly školy,     

          d) prehľad o usporiadaní denných činnosti v MŠ,

          e) hodnotenia detí a zamestnancov CMŠ,

          g) evidencia   úrazov detí a úrazov zamestnancov,

          h) prehľad o rozsahu vyučovacej činnosti a odbornej spôsobilosti pedagogických zamestnancov,

          i) plán ďalšieho vzdelávania pedagogických zamestnancov,

          l školský  poriadok pedagogickej rady,

          m) pracovný poriadok zamestnancov,

           

           

           

          Pedagogická dokumentácia

           

          1. Pedagogická dokumentácia materskej školy je súbor písomných dokumentov, ktorými sa riadi proces výchovy a vzdelávania a súbor písomností, na základe ktorých vydáva verejné listiny a rozhodnutia.
          2. Medzi ped.dokumentáciu materskej školy v ZŠ s MŠ patrí:
          • Triedna kniha
          • Dochádzka detí
          • Dochádzka zamestnancov
          • Osobný spis dieťaťa
          • Ranný filter
          • Školský vzdelávací program
          • Plán práce MŠ
          • Školský poriadok
          • Plán práce vnútornej kontroly MŠ
          • Prevádzková poriadok MŠ

           

          2. Škola má právo získavať a spracúvať osobné údaje o deťoch týkajúce sa:

           

          a) identifikácie osoby:

          1. meno a priezvisko,

          2. dátum a miesto narodenia,

          3. bydlisko,

          4. rodné číslo,

          5. štátna príslušnosť,

          6. národnosť,

          7. osobné údaje o identifikácii zákonných zástupcov dieťaťa .

          b) zdravia,

          c) mentálnej identity, vrátane výsledkov pedagogicko-psychologickej

          a špeciálno-pedagogickej diagnostiky.

          3. Osoby, ktoré pri plnení svojich pracovných povinností prichádzajú do styku s osobnými údajmi podľa odseku 7, majú povinnosť mlčanlivosti; a  to aj po skončení pracovnoprávneho vzťahu. V prípade porušenia povinnosti mlčanlivosti sa postupuje podľa osobitného predpisu.

           

          Ochrana spoločného majetku

           

          1. Spoločný vchod do školy, ako aj vchod do materskej školy sú zaistené zámkami. V súlade so zabezpečením bezpečnosti detí a zamestnancov školy a tiež aj ochrany majetku školy je materská škola nepretržite uzamknutá, mimo času, keď rodičia privádzajú deti do CMŠ, alebo si deti preberajú.

          2. Čas, v ktorom je  materská škola otvorená: od 06.00 do 08:00 hod., od 15:00 –16.30 hod. V prípade, keď sa rodičia dieťaťa z rôznych dôvodov potrebujú dostať do objektu školy, kontaktujú sa telefonicky na telefónne číslo školy.

          5. V budove materskej školy je pohyb cudzích osôb bez vedomia riaditeľky školy a sprievodu prevádzkovej pracovníčky zakázaný.

          6. Budovu školy a jednotlivé priestory otvára ráno a uzatvára po skončení prevádzky prevádzková zamestnankyňa, alebo pedagogický zamestnanec.Za uzamknutie budovy počas pobytu detí vonku zodpovedajú učiteľky materskej školy.

          7. Pri odchode z triedy je učiteľka povinná prekontrolovať uzatvorenie okien a vody, vypnúť svetlo a didaktickú techniku.

          8. Osobné veci si zamestnanci školy odkladajú na určenom mieste –kde je skriňa zabezpečená zámkom, na cennosti a dokumentáciu školy.

          9. Pri každom úmyselnom poškodení alebo zničení majetku CMŠ sa bude požadovať úhrada od zákonného zástupcu dieťaťa, ktoré poškodenie spôsobilo. Vzťahuje sa to aj na splnomocnenú osobu, ktorá prichádza do CMŠ pre dieťa.

          10. Pokiaľ škoda vznikla nedostatočným dozorom učiteľky nad dieťaťom, náhrada škody sa od zákonných zástupcov dieťaťa nebude požadovať.

           

           

          Personálne obsadenie

           

          Prevádzku v MŠ zabezpečujú pedagogické  a  prevádzkové zamestnankyne. Výchovno-vzdelávaciu činnosť vykonávajú učiteľky predprimárneho zamerania. Všetky spĺňajú podmienky odbornej a pedagogickej spôsobilosti v súlade s platnou legislatívou.

           

          Všeobecné povinnosti zamestnancov školy

           

          1. Každý na svojom úseku bude vykonávať svoju prácu svedomito, zodpovedne podľa platných smerníc a nariadení.

          2. Výchovu detí v náboženskom duchu uplatňovať počas celého dňa.

          3. Do práce prichádzať včas, tvorivo a aktívne využívať pracovnú dobu.

          4. Chrániť majetok školy a k jeho ochrane nabádať aj deti.

          5. Na pracovisku dodržiavať prísny zákaz fajčenia.

          6. Svojím osobným životom byť vzorom pre deti.

          7. Snažiť sa vytvárať dobré vzťahy na pracovisku svojou otvorenosťou, sebakritikou a vzájomným porozumením.

           

          Plán vnútornej kontroly zamestnancov a detí MŠ

           

          Plán vnútroškolskej kontroly vychádza zo zákona NR SR č.245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) v znení neskorších predpisov, vyhlášky o materskej škole č. 306/2008 v znení zmien a úprav č. 308/2009, zo záverečnej vyhodnocovacej Správy za školský rok 2014/2015, z Plánu práce pre školský rok 2015/2016, revíznych správ, Pedagogicko-organizačných pokynov MŠ SR na školský rok 2015/2016, Školského poriadku materskej školy, Pracovného poriadku školy, Organizačného poriadku a novelizácie ZP.

          Hlavným cieľom kontrolnej činnosti je získavať objektívne informácie o úrovni a výsledkoch práce materskej školy, jej zamestnancov a detí a získané informácie vyuţiť na usmerňovanie a vytváranie optimálnych podmienok rozvoja osobnosti detí. Kontrola sa bude vzťahovať ku kritériám efektívneho vzdelávania a výchovy.

           

           

          Rámcové zamerania kontrolnej činnosti:

           Plnenie štátneho vzdelávacieho programu a školského vzdelávacieho programu materskej školy,

           plnenie úloh vyplývajúcich zo všeobecne záväzných právnych predpisov, pokynov ústredných orgánov štátnej správy, metodických pokynov MŠ SR, pokynov a nariadení zriaďovateľa Mesta Stará Turá,

           účelnosť a hospodárnosť nakladania s majetkom školy,

           zabezpečenie výchovy k dodržiavaniu ľudských práv,

           plnenie opatrení prijatých na odstránenie zistených nedostatkov,

           kontrola dodržiavania pracovno-právnych predpisov,

           kontrola a usmerňovanie vykonávania výchovno-vzdelávacieho procesu,

           kontrola úloh z oblasti mimoškolských aktivít, BOZP, CO, PO, údržby školy, materiálno-technického vybavenia školy.

           

          Štruktúra vnútroškolskej kontroly

           

           Plnenie pracovných povinností zamestnancov,

           vedenie pedagogickej dokumentácie,

           dodržiavanie legislatívnych a vnútorných predpisov – zákony, vyhlášky, smernice, interné predpisy, pokyny a usmernenia, pracovný poriadok, školský poriadok,

           dodržiavanie aktuálnych pedagogicko-organizačných pokynov MŠ SR.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Koncepcia riadiacej práce v materskej škole

           

          Spolupracovanie a organizovanie: porady, rokovania, poskytnúť konzultácie, aby sa dosiahlo

          čo najefektívnejšie vedenie školy. Ide o kooperatívne riadenie.

           organizovanie pedagogických porád

           organizovanie prevádzkových porád

           organizovanie rodičovských združení

           rokovania zo zriaďovateľom o rozpočte a čerpaní financií MŠ

           spolupráca s Radou školy

          Rozhodovanie – zabezpečuje vytýčenie konkrétnych postupov na dosiahnutie vytýčených

          cieľov.

          Kontrola a hodnotenie - proces hodnotenia činností a práce, plánov

           pre zamestnancov vypracovaný plán kontroly v tabuľke s prehľadným rozpisom

          kontrol v jednotlivých mesiacoch u pedagogického i nepedagogického zamestnanca

           pre deti sa využíva diagnostika – vstupná, priebežná a výstupná

           plnenia ŠVP, jeho cieľov a úloh

          Vedenie kolektívu

           kooperatívne – spoločná tímová práca v prospech detí, ktoré navštevujú materskú

          školu

           zabezpečiť maximálne využívanie nových metód, foriem práce

          Vedenie pedagogickej a ďalšej dokumentácie v MŠ:

           triedna kniha a osobný spis dieťaťa

           zápisnice z rokovania pedagogických rád

           správa z kontrolnej činnosti štátnej školskej inšpekcie

           ročný plán vnútornej kontroly školy

           prehľad o usporiadaní denných činností v materskej škole ( denný poriadok)

           hodnotenia detí a zamestnancov materskej školy

           evidencia pracovného času zamestnancov podľa osobitného zákona

           evidencia úrazov detí a úrazov zamestnancov, prehľad o rozsahu vyučovacej činnosti

          a odbornej spôsobilosti pedagogických zamestnancov

           dokumentácia spojená s organizovaním výletov, exkurzií, výcvikov, saunovania

          a iných aktivít

           evidencia pošty

           prevádzkový poriadok školy

           evidencia inventára

           registratúrny poriadok

           

           

          Vlastné ciele a poslanie školy

           

               Kríž v logu a  názve školy nás vedie k spiritualite kríža pri formácii dieťaťa v materskej škole (ďalej MŠ). Poslanie výchovy a vzdelávania vychádza z dimenzie kríža.

           

           

          ZsSvKrizaKK

           

          Logo školy

           

           

               Všetci žijeme v dimenzii kríža. Tu rozvíjame základné potreby a emócie ako prostriedok na ceste k Bohu a blížnemu. Postupne si stanovujeme cieľ – celkový rozvoj osobnosti dieťaťa. Východiskový bod nachádzame v Bohu a jeho láske. Cieľovým bodom je ľudské spoločenstvo a jeho potreby. Boh sa nám dáva poznať prostredníctvom svojho Slova. Našim cieľom pri čítaní Svätého Písma by nemala byť snaha nájsť len niečo pre seba. Podstatné je, aby sme objavili niečo nové o Bohu. Spoznávanie Boha je nám pomocou vo všetkých oblastiach života i služby. Čím viac spoznávame Boha, tým sme duchovne silnejší a schopnejší prejsť cez rôzne prekážky vo svojom živote a službe. Čím viac spoznávame Boha, tým viac sme vyzbrojení do služby pre Neho a pomôže nám to zostať v Jeho službe aktívnymi a vytrvalými. Kríž v logu symbolizuje našu spásu. Kniha ako učebnica  predstavuje zdroj získavaných informácii pre deti a žiakov. Dve písmena "k" v zrkadlovom tvare vyjadrujú názvy: kežmarok (sídlo školy), kresťanstvo (profilácia školy)

           

           

           

           

          Všeobecným cieľom kresťanskej edukácie je harmonický rozvoj vrodených vlôh a dispozícií, ktoré sú dané človeku. Harmonicky rozvinutá osobnosť predstavuje teda ideál s optimálne rozvinutou telesnou, duševnou, sociálnou stránkou jedinca. Edukácia smeruje k harmonickému rozvoju osobnosti, pričom ide o rozvoj v oblasti psychomotorickej, kognitívnej, sociálno-emocionálnej a duchovnej. Definujeme ich takto:

           

          • vo výchovno-vzdelávacom procese viesť deti k poznávaniu objektívneho sveta a formovať mravné kritéria na rozlišovanie toho, čo je mravne dobré a čo je zlé a škodlivé
          • rozumové schopnosti rozvíjať tak, aby deti vedeli používať naučené vedomosti pri riešení praktických úloh
          • využívať verbálnu reč v ustálenej forme so zámerom vyjadrovať vlastné myšlienky a skúsenosti s poznatkami okolitého sveta dieťaťa
          • konať a pôsobiť viac autonómnejšie v duchovných aktivitách
          • kresťanská výchova je cesta ku spáse, veku primeranými prostriedkami, formami a metódami rozvíjať u detí základné kresťanské čnosti ako sú poslušnosť, spravodlivosť, láska, nábožnosť, mravnosť, usilovnosť, a potláčať neresti pýchy, lakomstva, závisti, hnevu, lenivosti, a pod.
          • vytvárať kvalitnejšie, hodnotnejšie sociálne vzťahy s rovesníkmi na báze  otvorenej a vzájomnej citovej väzby
          • prehlbovať spoluprácu učiteliek s rodičmi detí, usilovať sa o jednotu v cieľoch výchovy a používaných prostriedkoch, a tak zefektívniť výsledky výchovy a vzdelávania
          • vyvarovať sa diskriminačnému správaniu
          • iniciovať multikultúrnu a multikonfesionálnu interakciu
          • porozumieť skúsenosti ľudskej spolupatričnosti
          • pozitívne vplývať na verejnú mienku o cirkevných školách
          • cieľavedome rozvíjať duchovný život detí v MŠ, formou modlitby, účasťou na svätej omši, formou jednotlivých katechéz, projektov, hier, duchovných programov, duchovných aktivít, výletov , a pod.
          • dbať, aby u všetkých učiteliek a ostatných pracovníkov bol prístup k deťom presiaknutý láskavosťou, trpezlivosťou a zároveň primeranou náročnosťou vyžadovať úctu a poslušnosť, aktivitu pri plnení jednotlivých úloh.
          • stimulovanie uvedomelého chápania pri aplikovaní primeraného vzťahu k viere a kresťanskému náboženstvu
          • využívanie tvorivého myslenia pri mravnom konaní podľa evanjelia vo všetkých životných situáciách
          • formovanie kritického myslenia pri analyzovaní vzťahu k Cirkvi a k širšiemu okoliu
          • prezentovanie poznania pri zapamätávaní pravdy, Boh je náš Otec a my sme jeho deti – tak tvoríme jednu veľkú Božiu rodinu
          • zapájanie deti do života vo farnosti v spoločenstve všetkých veriacich, v spolupráci s duchovným otcom a v spolupráci s rodičmi pokračovať v duchovných aktivitách školy (napr. prítomnosť detí s rodičmi na sv. omšiach za účasti detí v Bazilike sv. Kríža, verejná zbierka: Boj proti hladu, slávenie liturgických sviatkov, vianočná katechéza, Detský čin pomoci, atď.)
          • rozširovanie kritického myslenia pri zdôvodňovaní vzťahu vedy a viery, na príkladoch významných osobností vedy, kultúry, umenia a športu, povzbudzovanie deti k prežívaniu vlastnej viery
          • v rámci liturgického cirkevného roka slávenie prikázaných sviatkov a pripomínanie si významných duchovných osobností, svätcov
          • podporovanie tvorivého myslenia pri kreatívnom produkovaní výzdoby priebežne aktualizovanej v interiéry materskej školy – (nástenky venované dianiu v živote Cirkvi, odborné články pre rodinnú výchovu, farský časopis, atď.)
          • intenzívne rozvíjanie vzťahov so ZŠ a tak efektívne pripravovanie deti na vstup do ZŠ, ktorá by sa mohla opierať o elementárne náboženské poznatky získané už v MŠ
          • realizovanie duchovného života detí v MŠ nasledovne - zaradenie modlitby detí do všetkých organizačných foriem dňa (pred a po stolovaní, pred pobytom vonku, pred spaním, atď.), častejšia návšteva  školskej kaplnky, intenzívne a efektívne využívanie priestoru átria a pod.
          • Zúčastňovanie na sv. omši v školskej kaplnke, zapájanie deti do programov školy, farnosti i mesta, vhodnými formami pripravovanie duchovných programov (napr. Deň matiek, Deň detí a pod.)

           

           

          Duchovné kompetencie

          • základné hodnoty a pravdy prejavuje v skutkoch a postojoch, v modlitbe, v rituáli
          • pozná základné modlitby, kresťanský pozdrav a využíva to v praxi
          • túži odpovedať na lásku Boha a iného človeka ako základné prikázania lásky
          • má osobitný zmysel pre vieru, má kresťanské povedomie
          • objavuje, že náboženský život nie je niečo oddelené od každodenného života
          • prežíva náboženskú skúsenosť nie zo strachu, ale z lásky („sloboda Božieho dieťaťa“)
          • vedome pristupuje ku skutočnosti a stvárňovaní svojho života podľa prijatých náboženských hodnôt (vzťah k Bohu a jeho kultúrny a spoločenský prejav), pozná AUTORA stvorených vecí
          • podmienené morálnym dozrievaním sa učí žiť nádej, v otvorenosti voči iným, v zodpovednosti,  v schopnosti rozhodovať sa a dať zmysel vlastnému životu podľa vzoru svätcov, atď.
          • poznáva a uvedomuje si seba samého – prechádza od egoizmu k láske, od falšovania k pravde, od násilia k úcte, atď.
          • buduje hodnotný vzťah k iným – je schopný počúvať, autenticky (pravdivo) komunikovať, je pokorný a disponibilný, nevylučuje nikoho z univerzálnej lásky
          • vo vzťahu k neveriacim rešpektuje ich názor, potreby, práva aj povinnosti
          • prežíva službu iným ako postoj, ako ponúknutie niečoho zo seba iným, túži pomáhať tomu, koho vidí v núdzi
          • koná slobodne, ak vie čo robí a prečo to robí, vie pochopiť a slobodne prijať zmysel života,  prečo je na svete
          • využíva detské morálne svedomie (nie v príkazoch, disciplíne a potláčaní pudov, ale v snahe o prirodzenosť, prijatie seba samého, uznanie a rozvíjanie dobrých túžob)
          • to, čo získa poznávaním, dozrieva  vo svedomí a riadi konkrétnou činnosťou (má postoj vďaky, prosby i odprosenia)

           

           

          Záverečné ustanovenia

          1. Spôsob zaznamenávania zmien v školskom poriadku:

          - Zmeny sa zaznamenávajú formou dodatkov, ktoré sa číslujú od I do X rímskymi číslicami (I. II. II. ....)

          - V prípade veľkého počtu dodatkov sa vydáva nový školský poriadok. Školský poriadok je záväzný pre všetkých zamestnancov ZŠ s MŠ sv. Kríža, deti a ich zákonných zástupcov. V prípade porušenia Školského poriadku môže riaditeľ ZŠ s MŠ vydať rozhodnutie o uložení výchovného opatrenia, resp. o predčasnom ukončení dochádzky .